Mēs radām pozitīvas pārmaiņas

Jau ilgu laiku radām vairāk, patērējot mazāk. Tā ir daļa no mūsu mantojuma. Tāpat mēs izmantojam atjaunojamus materiālus, pārstrādājam materiālus, padarām atkritumus par resursiem un sargājam mūsu dabu.

Nomainot koka paletes pret papīra paletēm, mēs samazinājām IKEA produkcijas transportēšanas radīto oglekļa pēdu par 75 000 tonnām CO2 gadā.

Vairāk preču, mazāk gaisa

Izplatot IKEA produkciju visā pasaulē, mēs cenšamies pēc iespējas nepārvadāt tukšu gaisu. Jo vairāk iepakojumu iekraujam kravas mašīnās, vilcienos vai kuģos, jo mazāks ir oglekļa dioksīda (CO2) izmešu līmenis. Mūsu mērķis ir palielināt transportēšanas efektivitāti no 63 % līdz 70 %. Tas var šķist vieglāk, nekā ir patiesībā. Uzdevumu bieži sarežģī kravas mašīnu un transportēšanas konteineru svara ierobežojumi.

KOKS

Dabiski skaists

Mums ļoti patīk koks. Tas ir dzīvs materiāls, kas nodrošina izturību un siltumu, skaisti noveco un ir gan atjaunojams, gan pārstrādājams. Tāpēc mēs smagi strādājam, lai aizsargātu un saglabātu šo svarīgo dabas resursu.

Skaidri standarti atbildīgai mežsaimniecībai
Mūsu IWAY mežsaimniecības standarts nosaka skaidras prasības visai koksnei, kas tiek izmantota IKEA precēm. Visiem piegādātājiem pirms piegādes uzsākšanas ir jānodrošina atbilstība šim standartam.
 
Mežu sertificēšana kopā ar Pasaules Dabas Fondu (WWF)

IKEA jau kopš 2002. gada sadarbojas ar Pasaules Dabas Fonds, lai apkarotu nelegālu koksnes ieguvi, noteiktu un pasargātu mežus ar augstu dabas aizsardzības vērtību, kā arī stiprinātu meža bioloģisko un sociālo vērtību. Līdz šim mēs esam palīdzējuši uzlabot mežu pārvaldību Eiropā, Āzijā un veicinājuši FSC® sertificēto meža zonu palielināšanu par aptuveni 30 miljoniem hektāru.

Labojam kļūdas, kad kaut kas noiet greizi

Pirms pāris gadiem mēs atklājām tropu cietkoksnes šķiedras dažos mūsu papīra izstrādājumos. Tas neatbilst mūsu standartiem. Pēc pilnīgas izmeklēšanas mēs uzlabojām iekšējās procedūras, lai būtu droši, ka nekas tāds vairs neatkārtosies.

Nelegāli iegūtas riekstkoka koksnes izmantošanas novēršana

Mūsu mežkopības eksperti uzzināja par riekstkoku koksnes nelegālu ieguvi Ķīnā. Tāpēc mēs pārtraucām šīs koksnes izmantošanu savās precēs. MOLGER vannas istabas mēbeļu sēriju tagad ražo no sertificētas bērza koksnes.

Uzziniet vairāk par to, kā mēs darbojamies mežsaimniecības jomā

Papildus IWAY mežsaimniecības standarta prasību izpildei koksnes apjoms no ilgtspējīgākiem avotiem (pārstrādāta koksne un koksne no FSC® sertificētiem mežiem) 2015. gadā palielinājās līdz 50 %. Mūsu mērķis ir līdz 2020. gadam sasniegt 100 %.

KOKVILNA


Viens no mūsu iecienītākajiem materiāliem

Kokvilna ir dabīgs, atjaunojams materiāls, ko izmantojam mūsu iemīļotākajās precēs, sākot ar dīvāniem un spilveniem, un beidzot ar palagiem, lampu abažūriem utt.

Rīcība kokvilnas nozares pārveidošanai

Pirms desmit gadiem mēs kopā ar Pasaules Dabas Fondu un citiem sadarbības partneriem palīdzējām izveidot Labākas kokvilnas iniciatīvu (Better Cotton Initiative, BCI), kuras mērķis ir uzlabot kokvilnas ražošanu audzētājiem, videi un nozares nākotnei.
Kopš 2005. gada mēs kopā ar Pasaules Dabas Fondu strādājam, lai padarītu kokvilnas audzēšanu ilgtspējīgāku. Mūsu darbs sākās ar 500 lauksaimniekiem Pakistānā. No sākuma viņus neuzrunāja mūsu ideja, taču jau pēc gada rezultāti bija pietiekami nozīmīgi, lai iedvesmotu aizvien vairāk lauksaimnieku pievienoties mūsu projektiem Indijā un Pakistānā.

Kāpēc ilgtspējīgāka kokvilna ir svarīga

Kokvilna ir viena no mūsu svarīgākajām izejvielām. Kokvilnu atradīsi daudzās IKEA precēs. Lai arī mums patīk strādāt ar kokvilnu, mūs nesaistīja fakts, ka kokvilnas tradicionālā audzēšana bieži kaitīgi ietekmē vidi un iesaistītos cilvēkus.

Paliekoša ietekme

Mēs priecājamies, ka 100 % esam sasnieguši savu mērķi, taču mēs neplānojam pie tā apstāties. Uzņēmums IKEA ir apņēmies radīt pozitīvas pārmaiņas visā kokvilnas audzēšanas nozarē. Šobrīd 72 % mūsu kokvilnas nāk no Labākas kokvilnas iniciatīvas projekta, un 20 % ir pārstrādātā kokvilna. Mūsu vīzija ir, lai ilgtspējīgāka kokvilna kļūtu par galveno materiālu ne tikai mūsu uzņēmumā.

Kokvilna no ilgtspējīgākiem avotiem

No visas IKEA precēs izmantotās kokvilnas 20 % ir pārstrādātā kokvilna. Atlikušie 80 % nāk no šādiem avotiem: kokvilna no Labākas kokvilnas iniciatīvas vecajiem dalībniekiem: 72 %, kokvilna no Labākas kokvilnas iniciatīvas jaunajiem dalībniekiem: 23 %, ilgtspējīgāka kokvilna no citiem avotiem, piemēram, E3 programmas ASV: 5 %. 

ŪDENS

Cieņpilna attieksme pret ūdeni
Bez ūdens nav dzīvības, taču dažās pasaules daļās tīrs, svaigs ūdens ir luksusa prece. Tāpēc svarīga ir gan kvantitāte, gan kvalitāte. Mūsu mērķis ir, lai mūsu piegādātāji līdz 2020. gada augustam kļūt par 30 % pozitīvākiem ūdens jomā salīdzinājumā ar 2011. gadu.
Ūdens taupīšana Bangladešā

Viens no mūsu lielākajiem tekstila piegādātājiem Bangladešā izmanto aptuveni 1,7 miljonus m3 ūdens gadā. 2011./2013. gadā mēs sākām kopīgu projektu, lai samazinātu ūdens patēriņu ražotnē vismaz par 20 %. Piegādātājs uzstādīja 30 ūdens skaitītājus visā ražotnē, lai saprastu, kuros procesos izmanto lielāko ūdens apjoms, sākot ar balināšanu, līdz apdrukai un krāsošanai. Mēs atradām arī vairākus ražošanas posmus, kur notekūdeņus var pārstrādāt un izmantot vēlreiz citviet ražotnē, un sāksim pilotprojektus, lai pārbaudītu potenciālos risinājumus un ietaupījumus.

RADĪT VĒRTĪBU, NEVIS IZŠĶIEST RESURSUS

Cikliska domāšana

IKEA mēs nemitīgi meklējam veidus, kā radīt vairāk, patērējot mazāk. Taču pasaulē ar ierobežotiem resursiem mums ir jāpārdomā viss, sākot ar izmantojamajiem materiāliem, beidzot ar to, kā mēs nodrošinām elektrību saviem veikaliem. 
Mūsu mērķis ir pēc iespējas efektīvāk izmantot atjaunojamos un pārstrādātos resursus, lai būtu droši, ka radām kaut ko vērtīgu, nevis velti izšķiežam resursus. Kad tu pārnes preces mājās, mēs vēlamies palīdzēt pagarināt to kalpošanas laiku vai dot tiem jaunu dzīvi remontējot, atkārtoti izmantojot vai pārstrādājot.

Pareiza rīcība jau no paša sākuma

Lai padarītu pasauli ilgtspējīgāku, mēs plānojam mūsu preču nākamo dzīvi jau tad, kad tos radām. Mūsu precēm ir jākalpo tik ilgi, cik nepieciešams, un jābūt viegli kopjamām, remontējamām, atkārtoti izmantojamām, atkārtoti saliekamām un pārstrādājamām. Jo labāk mums izdosies to paveikt, jo labāk mūsu pircējiem un mūsu planētai.

Veci materiāli, jaunas virsmas. Varat mūs saukt par sīkmanīgiem, taču mums nepatīk izmest lietas. Mēs uzlūkojam atkritumus kā resursus un meklējam veidus, kā izmantot mūsu precēs vairāk pārstrādātu materiālu. Tāpēc mēs radījām REINSVOLL skapju durvis. Tās ir ražotas no pārstrādātas koksnes, kas ir pārklāta par plastmasas plēvi no pārstrādātām PET pudelēm. Neskatoties uz to, ka REINSVOLL ir ilgtspējīga izvēle, protams, no tā necieš ne kvalitāte, ne dizains, ne cena.

Celmlauži virtuves fasāžu jomā. REINSVOLL nav mūsu pirmā prece, kas pilnībā ražota no 100 % pārstrādātas, FSC® sertificētas koksnes un PET pudelēm. Tāda pati ir KUNGSBACKA virtuves fasāde ar askētisku dizainu un virsmu, uz kuras nepaliek pirkstu nospiedumi.

Katru gadu visā pasaulē tiek izmantoti aptuveni 100 miljardi PET ūdens pudeļu, bet tikai 30 % no šīm pudelēm pārstrādā. Ražojot no PET pudelēm plēves pārklājumu mēbelēm un virtuves fasādes, mēs parādām, ka pārstrādājot ne tikai rīkojamies pareizi, bet arī iegūstam jaunas un skaistas lietas.

Tā nav parasta kaste. Tas, ko viens uzskatīs par atkritumiem, citam var kļūt par īstu dārgumu. Mums praktiskā uzglabāšanas kaste KUGGIS no pārstrādātām PET plastmasas pudelēm ir tieši šāds dārgums. Universāla, izskatīga un pārstrādājama – tā kļūs par jūsu labāko draugu mantu uzglabāšanai atkal un atkal.

Vai zināji?

Bioplastmasu ražo no atjaunojamām izejvielām, piemēram, lauksaimniecības produktiem un blakusproduktiem. To var izgatavot arī no citiem atjaunojamiem oglekļa avotiem, piemēram, biogāzes. Pāreja uz bioplastmasu ir solis tuvāk mūsu mērķim mājokļa labiekārtošanas precēm izmantot tikai atjaunojamu vai pārstrādātu plastmasu, kā arī ieguldīt savu artavu plastmasas nozares pārveidē.

Dzīve bez atkritumiem

Uzņēmumā IKEA mēs izlēmām līdz 2020. gadam neradīt atkritumus un kļūt par enerģētiski neatkarīgu uzņēmumu. Tas nav viegls darbs, taču kopā ar piegādātājiem, partneriem un pircējiem mēs sasniegsim savu mērķi.

Zviedrijas IKEA kopā ar piegādātājiem un partneriem strādā ar visiem piegādes ķēdes posmiem, lai ražotu un izplatītu mūsu preces visefektīvākajā veidā. Tas ietver arī atkritumu apjoma samazināšanu un to padarīšanu par jaunu resursu.


Vai zināji?

2016. gadā 89 % mūsu radīto atkritumu tika pārstrādāti vai izmantoti enerģijas ieguvei.

Līdz 2020. gadam 90 % mūsu radīto atkritumu tiks pārstrādāti vai izmantoti enerģijas ieguvei.
80 % atkritumu, kas rodas no mūsu veikaliem un izplatīšanas centriem, tiks pārstrādāti.

Sasista stikla skaistums. Stiklam, kas tiek izmantots IKEA PS 2017 vāzes ražošanā, ir savs stāsts. Pēc izbrāķēšanas tā pirmajā dzīvē burbuļu vai citu defektu dēļ sasistais stikls tiek atkārtoti izkausēts, un prasmīgi amatnieki to izpūš, radot masu produkcijas preces. Taču katra stikla gabaliņa raksturs turpina dzīvot, radot ikvienai vāzei unikālu krāsu sajaukumu un rakstus. Atkārtoti izmantojot stiklu, mēs taupām ierobežotos resursus, tajā pašā laikā piešķirot papildu akcentu jūsu mājai.

Uzkāp un sajūti. TÅNUM ir ar rokām darināti paklāji, katram no tiem piemīt savs individuālais skaistums. Ražošanā mēs izmantojam pārstrādātu kokvilnu no materiāliem, kas palikuši pāri mūsu ražošanas procesos. Vairāk nekā 90 % izmantoto materiālu ir auduma atgriezumi no gultas veļas ražošanas. TÅNUM paklāju ražošanā rodas mazāka CO2 pēda.

Dāvā lietām otro dzīvi
IKEA mēs vēlamies, lai pircējiem patiktu mūsu preces un lai tās noderētu iespējas ilgāku laiku. Arī tad, ja viņiem tās vairs nav vajadzīgas, mums gan ir. Piemēram, dažos mūsu veikalos Beļģijā piedāvājam saviem pircējiem piecus variantus, kā dot mēbelēm otro dzīvi: pārdot vecās IKEA mēbeles veikalā, atjaunot tās, pārkrāsojot vai atkārtoti saliekot, salabot, piedāvājot rezerves daļas, atdot vecās mēbeles mums, izmantojot mūsu transportēšanas pakalpojumu un ziedot sociālām iestādēm.

Visā pasaulē piedāvājam rezerves daļas, un lielākajā daļā tirgu ir iespēja atdot veco matraci, kad iegādājies jaunu.
Lieto atbildīgi iegūtu pārtiku

Mēs ik gadus pasniedzam un pārdodam pārtikas produktus vairāk nekā 261 miljonam pircēju. Mēs cenšamies pēc iespējas izmantot ilgtspējīgākas un bioloģiskas sastāvdaļas. Mēs iepērkam pārtikas produktus, kas ir sertificēti saskaņā ar atzītiem standartiem un ražoti, ievērojot dzīvnieku labturības standartus.

“Vadoties pēc UTZ principiem, mēs vēlējāmies, lai mūsu kafijas pupiņas tiktu bioloģiski audzētas, tas ir, neizmantojot sintētisku mēslojumu un pesticīdus.”


Žaklīna Makalistere (Jacqueline Macalister), atbildīgā persona par veselību un ilgtspējīgumu uzņēmumā IKEA FOOD

Palīdzam kafijas audzētājiem nodrošināt jums labāku kafiju

IKEA kafijas pupiņas ir no ģimenes saimniecībām un nelieliem kooperatīviem tādās valstīs kā Hondurasa, Meksika un Peru. Kafiju audzē saskaņā ar ES bioloģiskās lauksaimniecības standartiem, neizmantojot ķimikālijas un pesticīdus. UTZ sertifikācija attiecas uz vairākām jomām, tostarp audzēšanas metodēm. Tas palīdz samazināt izmaksas un paaugstināt ražas kvalitāti un ieņēmumus, kas savukārt uzlabo lauksaimnieku dzīves. Strādnieki saņem labāku algu, lauksaimnieki gūst godīgāku peļņas daļu. Tas nozīmē, ka viņu bērni var iet skolā un viņiem atliek laiks rotaļām.             

PÅTÅR īpašā sērija: piedāvājam kvalitatīvu 100 % Arabica kafiju no Ugandas

Uganda ir lielākā kafijas eksportētājvalsts Āfrikā, taču kafijas plantāciju vidējā platība ir mazāka par 0,25 hektāriem – tā ir tikai ceturtā daļa no futbola laukuma izmēra. Ar tik ierobežotiem līdzekļiem nav viegli padarīt plantāciju ienesīgu. Lai atbalstītu ilgtspējīgāku saimniekošanu, IKEA iesaistījās reģionālajā kafijas audzēšanas programmā, un tagad mēs pirmo reizi piedāvājam kafiju no vienas izcelsmes vietas: 100 % Arabica šķirnes kafijas pupiņas no Baltās Nīlas reģiona.
 

Jūs baudāt lielisku kafiju, bet audzētāji saņem vairāk

Kopš 2008. gada visai kafijai, ko tirgo IKEA veikalos, ir UTZ sertifikāts. Sertifikācija bija solis tuvāk labākai kafijai, nodrošinot labākus apstākļus lauksaimniekiem un izsekojamību līdz plantācijai.

“Vadoties pēc UTZ principiem, mēs vēlējāmies, lai mūsu kafijas pupiņas tiktu bioloģiski audzētas, tas ir, neizmantojot sintētisku mēslojumu un pesticīdus,” saka Žaklīna Makalistere. “Tas ir veselīgāk augsnei un nekaitīgāk klimatam. Turklāt lauksaimniekiem par bioloģiski audzētu ražu maksā vairāk. Tādējādi viņi uzlabo savus dzīves apstākļus, tajā pašā laikā aizsargājot vidi.”

Bioloģiska audzēšana un UTZ sertifikāts ir laba kombinācija

Kafija, ko mēs pasniedzam un pārdodam IKEA Zviedrijas pārtikas preču veikalā, IKEA Bistro un IKEA restorānā, ir audzēta atbilstoši ES bioloģiskās lauksaimniecības standartiem, kā arī tā ir UTZ sertificēta. Pupiņas atbilst stingrām, neatkarīgām prasībām, nodrošinot atbilstību ilgtspējīgas lauksaimniecības standartiem un labākus apstākļus strādniekiem. Tīmekļa vietnē utz.org/IKEA jūs pat varat noteikt iegādātās kafijas izcelsmi.

Šokolāde, kas ļauj justies vēl labāk

Šokolādē ar IKEA marķējumu izmantots stingrām, neatkarīgām prasībām atbilstošs kakao. Kakao pupiņu audzēšana atbilst ilgtspējīgas lauksaimniecības standartiem, un plantācijas nodrošina taisnīgu attieksmi pret strādājošajiem. Meklējiet UTZ sertifikācijas marķējumu mūsu Zviedrijas pārtikas preču veikalā. Uzzini, no kurienes ir kakao tevis nopirktajā šokolādes tāfelītē ar UTZ sertifikātu! Ieej utz.org/IKEA.

Atbildīga ieguve palīdz saglabāt zivju daudzumu okeānā.

Atbildīgi iegūtas jūras veltes

Veselīgas un garšīgas zivis nozīmē veselīgus un priecīgus pircējus. Tāpēc IKEA uzsāka sadarbību ar globālajiem vides ekspertiem, lai izstrādātu atbildīgas lašu ieguves standartus. Visi IKEA laši ir no audzētavām, ko ir sertificējusi Akvakultūras pārvaldības padome (ASC).

Mūsdienās 90 % pasaules zivju krājumu ir pilnībā izmantoti. Atbildīgas ieguves rezultātā mēs varam nodrošināt to, ka krājumi neturpinās samazināties.

Jūraszāļu pērles

Mūsu jūraszāļu pērles gatavo no brūnaļģēm, kas ir ilgtspējīgs augu veids, kurš izaug līdz pat 50 cm dienā. Šīs “pērles” ir lielisks kaviāra aizstājējs vegāniem, un tās neveicina zivju krājumu izsīkšanu.

Baudi dārzeņus gardā bumbiņā

Mēs vēlējāmies izveidot pārtikas ēdienu sēriju, kas saturētu vairāk ilgtspējīgu produktu. Mūsu dārzeņu bumbiņās ir daudz svaigu sastāvdaļu, piemēram, turku zirņi, zaļie zirnīši, burkāni, paprika, kukurūza un kalē kāposti. Jūs varēsiet baudīt sātīgu maltīti, kurā ir daudz olbaltumvielu un uzturvielu. Turklāt to ražošana rada mazāku oglekļa pēdu. Tās ir garda alternatīva mūsu slavenajām gaļas bumbiņām.

Jūras veltes, kuras varēsi baudīt tu un tavi mazbērni

Visas IKEA tirgotās savvaļā noķertās zivis un garneles nāk no zvejas vietām, kuras ir neatkarīgi sertificētas saskaņā ar Jūras pārvaldības padomes (MSC) standartiem. Tās baudot, varat būt droši, ka jūs atbalstāt ilgtspējīgu zvejniecību un pasargājat jūras velšu krājumus turpmākajām paaudzēm.

Nogaršo mūsu lieliskos bioloģiskos produktus

Mūsu Zviedrijas pārtikas preču veikalā vienmēr vari atrast bioloģisku pārtiku, piemēram, brūkleņu ievārījumu, kafiju un cepumus. Savos restorānos piedāvājam vismaz vienu bioloģisku ēdienu, kā arī bioloģiskus ēdienus bērniem. 

Ceļā uz dzīvi bez atkritumiem

Mēs IKEA uzskatām, ka ēdienu nedrīkst izniekot, tāpēc mums ir liels mērķis: līdz 2020. gada augustam uz pusi samazināt pārtikas atkritumu apjomu uzņēmumā IKEA. Turklāt 90 % visu pārtikas atkritumu ir jāpārstrādā vai jāpārvērš par resursiem, piemēram, kompostu vai biogāzi.





X

Paziņojumi par to, ka prece atkal ir pieejama

Uzzini pirmais, kad nolūkoto [itemName] atkal varēs iegādāties:

Gatavs! Atliek vien sagaidīt paziņojumu.

Kad [itemName] atkal varēs iegādāties, tu saņemsi e-pastu