Iekšējais līdzsvars sākas mājās

IKEA reizi gadā veic globālu pētījumu “Dzīve mājās”. Katru gadu pētījumā koncentrējamies uz citu aspektu, un mūsu mērķis ir ar pētījuma palīdzību labāk izprast, kā cilvēki šobrīd dzīvo un ko mēs varam darīt, lai radītu labāku ikdienas dzīvi daudziem.

Šogad, joprojām dzīvojot apstākļos, kad jautājumu ir vairāk nekā atbilžu, vēlējāmies aizsākt diskusiju par pašu svarīgāko – mūsu emocionālo labsajūtu. Aptaujājām vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotāju un uzzinājām viņu domas par attiecībām ar mājokli un par emocionālo labsajūtu. Lasi tālāk un uzzini, ko mēs izpētījām.
 

Secinājumi

Pēc 12 izaicinājumu pilniem mēnešiem 27 % Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņu emocionālā veselība ir pasliktinājusies.

Pētījumā noskaidrojām, ka mājoklis var palīdzēt nosargāt iekšējo līdzsvaru. Trešā daļa Latvijas iedzīvotāju atzina, ka mīl savas mājas, un viņi arī uzskata, ka tas labvēlīgi ietekmē emocionālo labsajūtu.

Tomēr jāņem vērā, ka spēkā ir arī pretēja sakarība. Ja cilvēks mājās nejūtas labi, viņš drīzāk izjutīs traucējumus arī savā emocionālajā līdzsvarā. To apzinoties, mēs uzrunājām ekspertus un vaicājām viņu padomu, kā atrast mājās līdzsvaru.

Svarīgākais līdzsvaram mājās

  • Attiecības
  • Vieta
  • Rituāli
  • Kopiena

Attiecības

Attiecības ar mājiniekiem būtiski ietekmē emocionālo labsajūtu

Pandēmijas dēļ daudzi no mums pavada vairāk laika mājās kopā ar ģimeni un tuvākajiem cilvēkiem. 44 % Latvijas iedzīvotāju saka, ka attiecības ar ģimeni pēdējo 12 mēnešu laikā ir uzlabojušās, taču 13 % atzīst, ka šai laikā ir cietušas draudzības saites.

Nav vietas viesiem?

Tikai ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka viņu mājoklis ir piemērots, lai uzņemtu viesus. Taču IKEA interjera dizainers Dariuss Rimkus iedrošina, ka ciemiņus var ērti sagaidīt arī pavisam nelielās telpās. Izvelkams galds un saliekami krēsli ir veids, kā ātri radīt vietu lielākam cilvēku skaitam. Pēc lietošanas šādas mēbeles var piestumt vai nolikt pie sienas vai noglabāt skapī.
Domājot par jebkurām attiecībām, psihoterapeits Artūrs Miksons uzsver, ka svarīgi ir runāt, taču vēl būtiskāk ir tikt uzklausītam un sadzirdētam. Uzklausošajai pusei svarīgi ir izvairīties no tādām frāzēm kā “būs labi, saņemies”, bet tā vietā teikt otram, ka  viss izdosies un esmu tev blakus. Tā ir tāda veselīga interese vienam par otru.

Vieta

Vai mājoklis nodrošina tavu vajadzību pēc vietas?

Pagājušā gada laikā ir mainījies tas, kā mēs izmantojam telpas savā mājoklī. Lai līdzsvarotu vajadzības, daudzi ir pielāgojuši arī iekārtojumu. 63 % cilvēku gan Latvijā, gan pasaulē atzīst, ka mājokli ir nācies pārkārtot, lai tas būtu piemērots darbam un brīvā laika nodarbēm.
“Pandēmijas laiks no daudziem prasījis spēju pielāgoties un meklēt kompromisus, un ir pierādījies, ka cilvēki to diezgan labi pieprot. Protams, ka cilvēki, kuriem nepatīk darbs no mājām vai pēkšņi nav vietas, kur sportot vai nodoties citai brīvā laika aktivitātei, mājas pārkārtošanu uzskata par papildu stresoru, jo viņiem ir jāiekārto mājas par vietu, kurā viņi nemaz nevēlas darīt minētās aktivitātes. Taču, aprodot ar situāciju, daudziem mājas ir kļuvušas par atbalsta punktu, kur patverties no neziņas pilnās ārpasaules.”

Artūrs Miksons, psihoterapeits

Kā mājās nosargāt kārtību?

Interjera dizainers iesaka sakārtot atvilktnes gan priekšnamā, gan guļamistabā un virtuvē ar dažādām kastēm un ieliktņiem. Kārtīgākā atvilktnē būs vairāk vietas, turklāt izpaliks vajadzība tās bieži kārtot.

Dekoratīvas kastes un grozi ir lieliski, ja mājās ir vaļēji plaukti. Tie ir vienlaikus praktiski mantu glabāšanai un dekoratīvs interjera akcents.

Nelielos mājas darbus var iedalīt pa dienām, piemēram, pirmdienu veltot veļas mazgāšanai, otrdien tīrīt grīdas un tā tālāk. Katru dienu atvēlot pusstundu uzkopšanai, vairs nevajadzēs nopūlēties pusi nedēļas nogales un paliks vairāk laika patīkamākām nodarbēm.

Rituāli

Vai mājoklis nodrošina pietiekami plašas iespējas par sevi parūpēties?

Mājokļa loma mūsu dzīvē ir mainījusies. Tagad mājās gan atpūšamies, gan strādājam, gan nododamies daudzām citām nodarbēm. Līdzsvars, ko palīdz uzturēt pārdomāti ikdienas rituāli, ir būtisks mūsu emocionālajai labsajūtai.

Gandrīz katrs piektais Latvijas iedzīvotājs atzīst, ka rūpes par sevi un atpūta mājas SPA ir svarīgākais, kad runājam par emocionālo labsajūtu.
“Glabā savus SPA produktus (skrubi, sejas masku, jūras sāli, aromatizētās sveces utt.) vienuviet, saliekot tos vienā kastē. Atverot šo kasti, organisms jau noskaņosies uz to, ka tagad ir laiks sev, viss pārējais var pagaidīt. Pakarini dušā eikalipta zarus un ļauj, lai tie mitrumā izplata svaigu aromātu. Ja vannasistaba nešķiet piemērota atpūtai, atsvaidzini to ar tekstilizstrādājumiem un interjera priekšmetiem. Izraugies skaistu dušas aizkaru, paklājiņu un dvieļus saskaņotos toņos, veido akcentus ar izteiksmīgas formas ziepju trauku un kastītēm sīkumiem. Tā vannasistaba var vienā mirklī kļūt mājīgāka.”

Dariuss Rimkus, IKEA interjera dizainers

Iespēja atpūsties ir vitāli svarīga mūsu emocionālajai labsajūtai

Psihoterapeits Artūrs Miksons saka: “Atpūta ir nepieciešamība, lai cilvēks varētu labi funkcionēt.  Nav gan tādas vienas formulas, kādā veidā un cik bieži cilvēkam ir jāatpūšas – tas ir ļoti individuāli, tāpēc katram ir jāieklausās savās sajūtās. Turklāt daudzi kļūdaini gaida atvaļinājuma dienas, taču būtiski ir atrast laiku atpūtai arī līdz tam – darba dienu vakaros, sestdienās un svētdienās. Tāpat aicinu izvairīties no mēģinājumiem atpūsties no viena darba, darot citu darbu, jo jebkura aktivitāte no cilvēka prasa kaut kādu kapacitāti. Ir jāizvērtē savas spējas, godīgi pavaicājot, vai, piemēram, pēc intensīvas darba dienas smags treniņš sporta zālē būs piemērotākais atpūtas veids? Iesaku nebaidīties eksperimentēt, kamēr tiešām tiek atrasta tā nodarbe, kuras laikā enerģija tiek nevis papildu tērēta, bet uzkrāta.”

IKEA interjera dizainers Dariuss Rimkus iesaka katram atpūtas veidam atvēlēt savu vietu. Padomā, kādai jābūt videi un kādi piederumi būtu nepieciešami. Tekstilizstrādājumi nodrošinās mājīgumu, un īstais apgaismojums radīs noskaņu. Rokdarbiem vajadzēs labu funkcionālo apgaismojumu, turpretī gaismekļi ar regulējamu gaismas intensitāti un sveces būs piemēroti, lai paklausītos mūziku vai baudītu tasi tējas.

Kopiena

Cik daudz tavā labā dara tava kopiena

Kopiena ir svarīga, vienalga, vai tava kopiena būtu kaimiņu kompānija vai WhatsApp čata grupiņas. Kopiena apmierina praktiskās, sociālās un emocionālās vajadzības, un pēdējos 12 mēnešos to esam izjutuši īpaši dziļi.

Pavadot vairāk laika tuvākajā apkaimē, 21 % Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņu emocionālo labsajūtu uzlaboja piederības sajūta.

Nākotnes mājoklis

Cik tuvu ir sapnis par ideālo dzīvi mājās?

Šobrīd cilvēki labāk apzinās to, ko vēlas no savas dzīvesvietas. Ideālā gadījumā mājās ir jābūt pietiekami privātās telpas katram mājsaimniecības loceklim, mājoklim ir jābūt gana tuvu draugiem un ģimenei, un noteikti jābūt pieejai dārzam, parkam vai dabai. IKEA aptaujas rezultāti liecina arī, ka pēdējo 12 mēnešu laikā ir kļuvis nozīmīgāk tas, cik viegli mājokli ir uzkopt un sakārtot.
“Laikā, kad nav iespējams daudzus apkārtējos apstākļus ietekmēt, mājas kļūst par vienu no tām lietām, ko mēs joprojām varam kontrolēt un mainīt. Savu dzīvesvietu varam iekārtot mājīgi, glīti, uzturēt to kārtīgu vai arī reizēm atļaut sev kādu nekārtības kaudzīti, svarīgākais, lai pārnākot mājās, mēs tur jūtamies labi. Iespēja kontrolēt notiekošo mājās, cilvēkam var radīt sajūtu, ka viņš tomēr kaut ko nosaka – tas var likties mazsvarīgi, bet tomēr dod smadzenēm signālu, ka ir vieta, kur ir drošība un stabilitāte.”

Artūrs Miksons, psihoterapeits
 
 



X

Paziņojumi par to, ka prece atkal ir pieejama

Uzzini pirmais, kad nolūkoto [itemName] atkal varēs iegādāties:

Gatavs! Atliek vien sagaidīt paziņojumu.

Kad [itemName] atkal varēs iegādāties, tu saņemsi e-pastu