1943. gada 28. jūlijā tolaik tikai 17 gadus vecais Ingvars Kamprads Smolandes reģiona Elmhūtas ciematā, Zviedrijā nodibināja IKEA. Tagad IKEA svin savu astoņdesmitgadi un joprojām izceļas ar uzņēmējdarbības garu, inovācijām, kopradi un nākotnē raugās ar zinātkāri, vienkāršību un pozitīvismu.

Jubileju vēlamies svinēt, atceroties pagātnes sasniegumus, kas veidojuši mūs par to, kas esam šodien. Lūk, daži ievērības cienīgi stāsti par mūsu (un pircēju) iecienītajām precēm.

Turpinājums sekos!

Kā tapa FAMNIG HJÄRTA spilvens?

1997. gadā kāds IKEA darbinieks atklāja, ka IKEA mīksto rotaļlietu acis mēdz notrūkt, radot aizrīšanās risku. Konstatējot šo faktu, sadarbības uzņēmums Indijā pārtrauca ražot rotaļlietas bērnu nodaļai, taču IKEA negribēja atstāt rūpnīcas darbiniekus likteņa varā. Tapa ideja par FAMNIG sirds formas spilvenu ar izstieptām rokām – no sirds uz sirdi.
 

"Īsts" grāmatplaukts vārdā BILLY

Savulaik IKEA pārdeva galvenokārt bufetes tipa plauktus ar stikla durvīm un nodalījumu dzērieniem. Taču laika gaitā arvien vairāk pircēju vaicāja, vai mums nav arī "īsta grāmatplaukta". Tā 1977. gadā dienasgaismu ieraudzīja BILLY grāmatplaukts. Savu vārdu tas aizguva no Billija Liljedāla (Billy Liljedahl), IKEA toreizējā reklāmas daļas vadītāja, kurš ieteica ražot "īstu" grāmatplauktu tieši grāmatām.
 

STRANDMON – mūžīgais favorīts

Atpūtas krēsli sevišķi iecienīti kļuva 20. gadsimta piecdesmitajos gados. STRANDMON atpūtas krēsla priekšteci MK sāka pārdot 1951. gadā un tā bija viena no pirmajām mīkstajām mēbelēm IKEA klāstā. Pirms STRANDMON nonāca pie pircējiem, veicām virkni kvalitātes testu, lai pārliecinātos, ka tas iztur vismaz 50 000 lietošanas reižu. Tas ir tieši tik, lai krēslā apsēstos reizi dienā 136 gadus no vietas.
 

Pirmā mēbele plakanajā iepakojumā

Kad šarmantais LÖVET kafijas galdiņš ar lapas aprisēm 1956. gadā pirmoreiz parādījās veikalu plauktos, IKEA dibinātājs Ingvars Kamprads to raksturoja kā “burvīgu, kompaktu mēbeli ar ultramodernu dizainu". Tomēr galdiņš izrādījās mazliet par lielu mazai mašīnai: IKEA darbinieks, kuram bija jānogādā LÖVET fotostudijā, lai radītu uzņēmumu katalogam, nevarēja to ielikt savā auto. Tomēr darbinieks nemeta plinti krūmos – viņš nozāgēja galdiņam kājas un vēlāk pielika tās atpakaļ...
 

Dīvāns visai ģimenei

KLIPPAN dīvāns ir IKEA klasika. Pirmoreiz tas parādījās katalogā 1980. gadā un kopš tā laika ir ik gadu atgriezies ar jaunu tēlu un citādiem pārvalkiem. Bet KLIPPAN stāsts sākās vēl agrāk. Ideja dzima IKEA preču izstrādes speciālista Larsa Engmana mājās, kur sešgadīgā meita kopā ar draugiem bija pamanījusies sabojāt jau vairākus dīvānus, pa tiem lēkājot. Larss sāka aizdomāties – vai tiešām nav iespējams radīt labu dīvānu par saprātīgu cenu, kas spētu izturēt bērnu lēkāšanu?
 

LAMPAN – lampa ar unikālu iepakojumu

Radīt labu galda lampu par vēl labāku cenu nemaz nav tik viegli. Tomēr mūsu dizaineriem tas izdevās. Viņi lampas abažūram izdomāja vēl vienu pielietojumu – tas kalpo arī kā iepakojums. Tādi ir LAMPAN galda lampas pirmsākumi pirms gandrīz 20 gadiem. Gadu gaitā lampa pārdota dažnedažādās krāsās un kļuvusi par īstenu IKEA klasiku visā pasaulē, arī Latvijā.
 

Galdiņš par pārsteidzoši zemu cenu

Vairums cilvēku, dzirdot sakām „LACK“, iedomājas par oriģinālo LACK galdiņu. Vai zini, kā tas nonāca IKEA plauktos? Viena no toreizējām IKEA preču klāsta koordinatorēm, Viviana Šelīna (Vivianne Sjölin) uzskatīja, ka IKEA piedāvājumā ir pārāk daudz smagnēju koka, metāla un stikla galdu. Viņa vēlējās preču sortimentā redzēt nelielus, krāsainus galdiņus, kas būtu viegli pārvietojami un daudzpusīgi lietojami un ko pircēji varētu iegādāties impulsīvi, gandrīz kā suvenīru.
 

STOCKHOLM – patiesi izmeklēta kolekcija

Pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados IKEA saskārās ar neparastu izaicinājumu: sagādāt preces pastāvīgajiem klientiem, kuri meklē kaut ko ērtu un reizē elegantu. Uzdevums bija papildināt preču klāstu ar pārlaicīga dizaina mēbelēm un interjera priekšmetiem no augstvērtīgiem materiāliem jeb kā Ingvars Kamprads to raksturoja: "visu laiku labāko IKEA kolekciju". Tā 1985. gadā pie pircējiem nonāca STOCKHOLM kolekcija.
 

IKEA dzinulis vienmēr ir bijusi patiesa interese par cilvēku dzīvi, vajadzībām un sapņiem. Mums ir ne tikai 80 gadu unikāla dizaina pieredze, bet arī stingra apņemšanās darīt labu cilvēkiem un planētai.

NYTILLVERKAD kolekcija ierobežotā daudzumā

Svinot IKEA 80. gadadienu, esam atlasījuši mājokļa labiekārtošanas preces, kas nu jau kļuvušas par dizaina ikonu. Atdzimušas košās un dzīvespriecīgās krāsās un ražotas no mūsdienīgiem materiāliem NYTILLVERKAD kolekcijas preces ir uzskatāms piemērs mūsu spējai radīt vienkāršu, funkcionālu un vienlaikus arī nedaudz rotaļīgu dizainu.
 X