Katra trešā sieviete Latvijā vismaz reizi mūžā partnerattiecībās ir piedzīvojusi vardarbību. Turēsim acis vaļā, jo vardarbība nav tikai ģimenes lieta. Tā skar mūs visus.

Pievienojies kustībai un kļūsti par vēstnesi ceļā uz pārmaiņām. Kopīgiem spēkiem iestājoties pret vardarbību, mājas varam padarīt par drošu patvērumu ikvienam.
 

Kļūsti par vēstnesi un saņem somu

Pievienojies kustībai pret vardarbību ģimenē, kļūsti par tās vēstnesi un kā pateicību saņem iniciatīvas "Pamani vardarbību" somu.
 

Kā saņemt somu?

  • Paņem iniciatīvas “Pamani vardarbību” uzlīmi. Uzlīme atrodama uz palīdzības informācijas kartītes, kas bez maksas pieejama veikalā.
  • Uzlīmē uzlīmi uz planšetdatora, klēpjdatora, termo krūzes vai citur, kur, tā, tavuprāt, tiks pamanīta un vērsīs uzmanību uz iniciatīvu. Nofotografē uzlīmēto uzlīmi.
  • Fotogrāfiju publicē savā Instagram vai Facebook profilā kā ierakstu vai stāstu (story) un atzīmē @IKEALatvija.
Pirmie 100 vēstneši saņems ierobežotā daudzumā pieejamu kolekcijas somu (preces kods: 79802145), kas tapusi unikālā sadarbībā ar mākslinieku Kristianu Brekti.

Konkurss norisināsies no 23.01.2024. līdz 18.02.2024. vai līdz brīdim, kad pie somām būs tikuši 100 uzvarētāji.

Uzvarētājiem līdz 26. februārim tiks nosūtīta privāta ziņa Instagram vai Facebook. Balvu varēs saņemt IKEA veikalā Rīgā līdz 2024. gada 31. martam.

Parādi, ka tev rūp

Mēs uzskatām, ka problēmas aktualizēšana un izpratnes veicināšana sabiedrībā ir pirmais solis tādu sociālo problēmu risināšanā kā vardarbība ģimenē, un ikviens var dot savu artavu. Tāpēc šajā informatīvajā kampaņā esam izveidojuši palīdzības informācijas kartīti  ar speciālu uzlīmi, kas bez maksas ir pieejama IKEA veikalā. Uzlīmē to uz viedtālruņa, klēpjdatora vai piezīmju blociņa, lai parādītu, ka neesi vienaldzīgs, un kļūtu par kustības “Pamani vardarbību” vēstnesi.

Kas ir vardarbība ģimenē?

Vardarbība ģimenē notiek partnerattiecībās, tāpēc parasti tiek uzskatīts, ka tā ir divu cilvēku privāta lieta. Taču patiesībā vardarbība ģimenē ir visas sabiedrības problēma.
 

Dažādi vardarbības veidi

Psiholoģiskā vardarbība

Apzināta emocionāli vardarbīga vai kontrolējoša uzvedība, psiholoģiski ietekmējot ar spaidiem vai draudiem.
 

Seksuālā vardarbība

Jebkāda uzspiesta seksuāla uzvedība, tai skaitā izvarošanas mēģinājums un citas seksuālas darbības.
 

Fiziskā vardarbība

Tīša fiziski vardarbīga rīcība pret citu personu, vardarbīga uzvedība, kas nodara kaitējumu un iedveš bailes.
 

Ekonomiskā vardarbība

Partnera rīcība, kas liedz vai ierobežo piekļuvi finanšu resursiem vai darba tirgum.

Vai tu zini, kādas pazīmes liecina par vardarbību ģimenē un spēj atpazīt dažādus vardarbības veidus? 
 

Kā rīkoties, ja ir aizdomas par vardarbību

  • Saskarsmē ar cilvēku, kas ir cietis no vardarbības ģimenē, esi laipns un iejūtīgs.
  • Nenosodi cietušā darbību vai bezdarbību. Esi pacietīgs un atvērts.
  • Atgādini, ka vardarbība nav cietušā vaina.
  • Neuzstāj uz tūlītēju un sasteigtu rīcību. Neko neuzspied un neesi pārāk uzstājīgs. Ļauj cietušajam atraisīties, nesteidzinot viņu.
  • Iedrošini meklēt palīdzību un nepieciešamības gadījumā vērsties policijā, medicīnas iestādē vai specializētā krīzes centrā.

Ja meklē palīdzību vai nepieciešams atbalsts, vērsies šeit:

  • informatīvā atbalsta tālrunis noziegumos cietušajiem: 116006 (katru dienu no plkst. 12.00 līdz plkst. 22.00);
  • uzticības tālruņi emocionāla un psiholoģiska atbalsta saņemšanai: 116123, 67222922 vai 27722292 (visu diennakti);
  • valsts nodrošināta juridiskā palīdzība: 80001801;
  • ārkārtas gadījumā ziņo par vardarbību policijai pa tālruni 110.
Mēs uzskatām, ka arī pagaidu mājām jābūt drošām un ērtām. Lai uzlabotu sadzīves apstākļus ģimenēm, kas cietušas no vardarbības, turpinām īstenot pārvērtības krīzes centros “Mīlgrāvis” un “Burtnieks”. Līdz šim labiekārtoto telpu platība ir aptuveni 300 kvadrātmetru. 

1. posms

IKEA interjera dizaineru Ievas un Renātes uzdevums bija pagaidu mājoklī radīt īstu māju sajūtu un patvērumu, kur atgūt spēkus, lai sāktu jaunu dzīvi. Apskati, kā piespiedu minimālisma stilā vienkārši mēbelētā telpa pārtapusi par īstām mājām.
 

2. posms

Pārvērtību otrajā posmā ķērāmies pie krīzes centra virtuves pārveides, lai tā būtu mājīga tikšanās vieta visiem pagaidu iemītniekiem. Svarīgi bija, lai virtuve nebūtu vienkārši funkcionāla, bet arī omulīga. Aplūko pārvērtības, ko īstenoja mūsu interjera dizainere Elīna.      
 

3. posms

Trešajā rekonstrukcijas posmā krīzes centrā mūsu dizaineris savienoja radošumu un praktišķumu. Lielā klasē, centrālajā vietā - šeit cilvēki krīzes situācijā var atrast patvērumu radošos nodarbībās, kas veicina komunikāciju, uzticību un dvēseles dziedināšanu caur mākslu un darbu. Iepazīstieties ar to, kā mūsu dizaineris Ieva to īstenoja!
 

Pamanāma soma par tēmu, kas bieži paliek nepamanīta

Lai sabiedrībai stāstītu par aktuālu tematu – vardarbību ģimenē – IKEA kopā ar mākslinieku Kristianu Brekti ir radījis īpašas somas, kas ir pieejamas ierobežotā daudzumā. Ar tām mākslinieks sev raksturīgā manierē aicina ikvienu pievērst uzmanību šim jautājumam.

Soma rotāta ar simboliskiem vēstījumiem, piemēram, izšuvumiem acs formā, kas mudina turēt acis vaļā un pamanīt vardarbību. Drošības jostas, kas izmantotas kā rokturi, simbolizē to, ka vardarbībā cietušie nav drošībā un lai cietušos aizsargātu, sabiedrības domāšanai jāmainās. 

Aicinām nesāt somu un nozīmīti kā simbolus, kas atgādina, ka nekad nedrīkst pievērt acis uz vardarbību ģimenē.

PAMANI VARDARBĪBU

soma, 38x43,5 cm

24,99

PAMANI VARDARBĪBU

somas, 2 gab., 43×48,5 cm un 38×43,5 cm

44,99

PAMANI VARDARBĪBU

nozīmīte, 11x22 mm

2,99




X

Paziņojumi par to, ka prece atkal ir pieejama

Uzzini pirmais, kad nolūkoto [itemName] atkal varēs iegādāties:

Gatavs! Atliek vien sagaidīt paziņojumu.

Kad [itemName] atkal varēs iegādāties, tu saņemsi e-pastu