Dažās mājsaimniecībās ik dienas tiek izšķiesti vairāki litri ūdens. Tā ir enerģija un arī nauda, kas tiek noskalota nebūtībā. Kaut mazliet pamainot ieradumus, ikviens no mums var palīdzēt planētai, taupot tās resursus, vien laikus samazinot savus izdevumus.

Taupi enerģiju – taupi naudu

Veicot gaismekļu, sildelementu un sadzīves tehnikas auditu, var ietaupīt enerģiju un samazināt savas mājsaimniecības izdevumus.

Piemēram, LED spuldzes patērē mazāk enerģijas un kalpo daudz ilgāk par kvēlspuldzēm. Vēl lielāku ietaupījumu elektrības rēķinā izjutīsi, ja izslēgsi gaismu telpā, kurā neviena nav (vēl vienkāršāk to izdarīt ar TRÅDFRI tālvadības pulti). Uz apkures rēķina vari ietaupīt, aukstā laikā pie logiem pieliekot vēsumu aizturošas žalūzijas vai biezos aizkarus.

Vai zini, cik ļoti daudz elektroenerģijas patērē veļas žāvētājs? Žāvējot drēbes izkarinātā veidā, var ietaupīt ne vien elektrības patēriņu, bet arī naudu jaunam apģērbam, jo, šādi žāvējot, tas tik ātri nenolietojas.

Sadzīves tehnika ir kļuvusi par mūsu dzīves neatņemamu daļu, taču jaunāko modeļu, kuru energoefektivitātes klase ir vismaz AA+, spēja taupīt elektroenerģiju ir apbrīnojama. Ja esi gatavs vēl augstākiem sasniegumiem, atklāj alternatīvās enerģijas avotu sniegtās iespējas, un uzzini, cik vari ietaupīt, mājās izmantojot saules paneļus vai saules baterijas un samazinot oglekļa emisijas.
 

4 padomi, kā ietaupīt Dariuss Rimkus, IKEA interjera dizaina nodaļas vadītājs

 1. “Nozīme ir katram sīkumam. Piemēram, nomainot spuldzītes pret LED spuldzēm, mēs varam ietaupīt līdz 85 % no apgaismojumam nepieciešamās elektrības. Ietaupīt palīdz arī atkārtoti uzlādējamas baterijas un energoefektīvas iekārtas un ierīces.” 
 2. “Mazajām sadzīves tehnikas iekārtām, kas darbojas ar baterijām, var izmantot atkārtoti uzlādējamas baterijas – tā var reizē ietaupīt naudu un pasaudzēt vidi. Tiek samazināts atkritumu daudzums, turklāt vienmēr var turēt pa rokai pilnas baterijas.” 
 3. “Nereti redzams, ka energoefektīvs ledusskapis virtuvē tiek novietots tuvu radiatoriem, cepeškrāsnij vai tiešos saules staros. Tas palielina elektrības patēriņu.”
 4. “Ja tējkannā ir uzkrājies kaut vai tikai milimetrs kaļķakmens, tā var patērēt pat par 10 % vairāk elektrības.”

5 padomi, kā ietaupīt  Anrijs Tukulis, energoefektivitātes eksperts

 1. “Samazinot apģērba mazgāšanas temperatūru no 40˚C uz 30˚C, tiek patērēts par 25 % mazāk elektroenerģijas.” 
 2. “Ietaupīt elektrību var, lietojot sadzīves tehnikas iekārtas noteiktos laikos. Veļasmašīnu, trauku mazgājamo mašīnu un boileri var iestatīt, lai tie darbojas tad, kad elektrība maksā mazāk.” 
 3. “Vienkārša paradumu maiņa var samazināt mājsaimniecības elektrības patēriņu aptuveni par 10 %.” 
 4. “Katrs centimetrs ledus saldētavā palielina saldētavas elektrības patēriņu par 10 %. Ir jārūpējas, lai uz saldētavas aukstuma elementiem nebūtu ledus kārtiņas.” 
 5. “Jaunas, energoefektīvas sadzīves tehnikas iekārtas var patērēt pat 10 reižu mazāk elektrības par vecajām iekārtām.”

Mazāks ūdens patēriņš pilnīgi nemanot

Tikai nepilni 3 % no visiem pasaules ūdens krājumiem ir saldūdens, tāpēc, apdomīgi izmantojot ūdeni, var ne vien ietaupīt naudu, bet arī saudzēt dabas resursus. Dažas preces ūdeni taupa mūsu vietā.

Piemēram, spiedienu izlīdzinošais aerators ir izmantots visos IKEA jaucējkrānos un dušās. Tas samazina dažu vannasistabas jaucējkrānu ūdens patēriņu līdz pat 50 %, taču nesamazina ūdens strūklas spiedienu. Mazāk enerģijas tiek patērēts ūdens sildīšanai, jo īpaši, ja jaucējkrāns ir aprīkots ar “cold-start” funkciju.

Daudzām jaunākajām trauku mazgājamām mašīnām un veļas mazgājamām mašīnām ir “eco” režīms jeb ūdens un enerģijas taupības režīms. Šajā režīmā mazgājot pilnu trauku mazgājamo mašīnu, ūdens patēriņš ir mazāks nekā, mazgājot traukus ar rokām.
 

Pataupi ūdeni telpaugiem

Daudzus litrus ūdens ik dienas var ietaupīt, vienkārši aizgriežot ūdenskrānu, kamēr tīri zobus, vai skalojot salātus bļodā, nevis tekošā ūdenī. Ūdeni salātu skalošanai vai līdzīgam nolūkam var savākt, dušā notecinot vēso ūdeni, līdz sāk tecēt karstais ūdens.

Saldūdens ir dārgs resurss, taču lietus ūdens, kas ir piemērotāks telpaugu un dārza laistīšanai, nemaksā ne centu.

Ja vasarā vēlies dzert vēsu ūdeni, netecini krāna ūdeni, līdz sāk tecēt pietiekami auksts ūdens. Tā vietā sagatavo ūdeni laicīgi un atdzesē to ledusskapī. Ne katrās mājās pa krānu tek tīrs dzeramais ūdens, taču tiem, kam ir tā laimējies, tas būtu jānovērtē līdz pēdējai pilītei.
 

Ūdens ekspertes Magdas Jentgenas TOP 5 padomi

 1. Viena no lielākajām kļūdām ir ūdens resursu nenovērtēšana. Izlietotais ūdens ir ne tikai jāizmanto atbildīgi, bet arī pareizi jāapsaimnieko un jātīra, tādējādi samazinot negatīvo ietekmi uz vidi.
 2. Dodot priekšroku un mazgājoties dušā, nevis ejot vannā, iespējams ietaupīt līdz pat 3 reizēm vairāk ūdens.
 3. Mēs ietaupīsim ievērojamu ūdens daudzumu, ja ūdens krānu aizgriezīsim tīrot zobus, putojot ziepes vai dušas želeju pirms roku vai ķermeņa mazgāšanas.
 4. Ja mazgājoties katru reizi samazināsim arī izmantojamo dušas želejas apjomu, ietaupīsim ievērojamu daudzumu ūdens.
 5. Izmanto modernas ierīces, kurās iestrādāti režīmi, kas aprēķina nepieciešamo ūdens daudzumu, balstoties pēc trauku vai veļas daudzuma.

IKEA Interjera dizaina nodaļas vadītājs Darius Rimkus TOP 3 padomi:

 1. Ūdens taupīšana būtu vienkāršāka, ja mēs dotu priekšroku ierīcēm, kas taupa ūdeni. Piemēram, izvēloties dušas klausuli, kurā iestrādāts mehānisms, kas samazina ūdens un enerģijas patēriņu, taču saglabā spiedienu
 2. Izmantojot krānu, kurā ir integrēts aerators, iespējams ietaupīt līdz pat 40% ūdens vannas istabā un līdz pat 30% ūdens virtuvē.
 3. Augstākās energoefektivitātes klases ierīces būtiski samazina ne tikai elektrības rēķinu, bet arī patērē mazāk ūdens.

Eksperta ieteikumi, kā samazināt apkures rēķinu

4  padomi, kā ietaupīt Darius Rimkus, IKEA Interjera dizaina nodaļas vadītājs

 1. Lai ziemā mājās būtu silti, nakts laikā aizveriet aizkarus, bet dienas laikā atveriet tos, ļaujot saules stariem sasildīt telpu. 
 2. Biezāki aizkari, kas nelaiž cauri dienas gaismu, un šūnveida žalūzijas aiztur gaisu un siltumu telpā, kas palīdz nodrošināt nemainīgu siltumu jūsu mājoklī. 
 3. Paklāji, gada vēsajā laikā, nodrošina patīkamu pārvietošanos pa mājām, pat ar basām kājām. 
 4. Siltākam un vēl patīkamākam miegam vēsā laikā iesakām izmantot segas ar apjomīgāku pildījumu, izvēloties matraci dodiet priekšroku poliuretāna putu matracim, kas labāk notur siltumu.

4  padomi, kā ietaupīt Lana Migla, siltumtehnoloģiju eksperte Rīga Tehniskā universitāte

 1. Samazinot temperatūru telpā par vienu grādu iespējams izmaksas par apkuri samazināt pat par 5%. 
 2. Ievērojot noteiktus ikdienas paradumus siltumenerģijas patēriņu var samazināt pat par 10-20% 
 3. Pārliecinieties vai radiatori nav novietoti aiz mēbelēm, vai aizsegti ar aizkariem, tas var ietaupīt pat 1% no apkures izmaksām. 
 4. Nakts laikā aizverot aizkarus vai žalūzijas, iespējams ietaupīt pat 2% no apkures izmaksām.

Kārtot pēc: Ieteicamais
 • Ieteicamais
 • Kategorijas
 • Cena, sākot ar mazāko
 • Cena, sākot ar lielāko
 • Kolekcijas

SVAMPIG

sūklis, pelēkbalta

Iepriekšējā cena 1,49

0,99 / 3 gab.

RINNIG

trauku žāvētājs

9,97

BROGRUND

duškabīnes komplekts, hromēts

149 €

Energy efficiency class
Ražojuma informācijas lapa

TÄMNAREN

virtuves jaucējkrāns ar sensoru, nerūsējošā tērauda krāsa

299 €

Energy efficiency class
Ražojuma informācijas lapaX

Paziņojumi par to, ka prece atkal ir pieejama

Uzzini pirmais, kad nolūkoto [itemName] atkal varēs iegādāties:

Gatavs! Atliek vien sagaidīt paziņojumu.

Kad [itemName] atkal varēs iegādāties, tu saņemsi e-pastu