Apmēram 60 % IKEA preču ir izgatavoti no atjaunojamiem materiāliem. Vēlamies panākt, lai jau 2030. gadā mēs izmantotu tikai atjaunojamus vai pārstrādājamus materiālus. Gadu gaitā mēs saviem pircējiem esam padarījuši pieejamākas dabai saudzīgākas mēbeles.

Jauna pieeja plastmasai

Plastmasai ir tik daudz priekšrocību! Tā ir spēcīga, izturīga, viegla, un tai ir tik plašs pielietojums. Taču daži no plastmasas izstrādājumiem pēc lietošanas var radīt pamatīgas galvassāpes tiem, kam rūp daba. Piemēram, vienreiz lietojamie salmiņi. Iesakām tos aizstāt ar ilgtspējīgākām alternatīvām.

Kāpēc gan lietot plastmasas salmiņu, ja pilnīgi pietiek ar papīra salmiņu, kas izgatavots no ilgtspējīgi apsaimniekotā mežā iegūtiem kokmateriāliem?

Tieši tāpēc kopš 2020. gada IKEA veikalā un restorānā neizmanto vienreiz lietojamus plastmasas priekšmetus. Vienreiz lietojamos priekšmetus, piemēram, salmiņus, galda piederumus, krūzes un šķīvjus, izgatavojam no atjaunojamiem materiāliem.

Ja tomēr ir nepieciešama plastmasa, cenšamies izmantot tikai atjaunojamu vai pārstrādājamu plastmasu. Piemēram, PLA (polilaktīda) plastmasu ražo no atjaunojamiem materiāliem, piemēram, kukurūzas, cukurbietēm vai cukurniedrēm.

Dabiski labāki materiāli

Daudzi mājās labprātāk lieto dabiskus materiālus, īpaši tekstilizstrādājumus, kas cieši saskaras ar ādu.

Kokvilna ne velti ir ļoti iecienīta gultas veļas un vannasistabas piederumu materiāla izvēle. Jau kopš 2015. gada IKEA izmanto tikai ilgtspējīgi iegūtu kokvilnu. Šādas kokvilnas ražošanā izmanto mazāk ūdens, pesticīdu un mēslojuma.

IKEA darbības pamatā ir pārliecība, ka, samazinot atkritumus, samazinās cena. Vēl ilgtspējīgāka metode ir likt lietā iztēli, lai izmantotu arī pašus atkritumus. Ūdens hiacinte, koksa šķiedra un jūraszāles mēdz uzskatīt par nezālēm vai atkritumiem, taču šie un citi atjaunojamie materiāli var pārtapt funkcionālos, unikālos produktos.

Īsāk sakot, vari droši izvēlēties daudzus no dabiskām šķiedrām izgatavotus produktus. Izbaudi to unikalitāti un sniegto komfortu, lai uzlabotu savu dzīvi mājās, nenodarot pāri dabai.
 

Izmanto koku lietderīgi

Vai esi aizdomājies, kāpēc tik daudzas IKEA preces ir izgatavotas no koka? Piemēram, priedes masīvkoka plauktu sistēma IVAR.

Koksne ir lielisks materiāls mēbeļu ražošanai, un koka mēbeles ilgi kalpo. Ja ar laiku tās izskatās nolietotas, to kalpošanas laiku var paildzināt, noslīpējot, nobeicējot vai nokrāsojot. Beigu beigās no koka varēs izgatavot kādu pavisam citu priekšmetu.

Turklāt koks ir atjaunojams resurss, ja tas tiek atbildīgi audzēts un izmantots. IKEA izmanto tikai IWAY mežistrādes standartam atbilstošus kokmateriālus. Šis standarts apliecina, ka netiek izmantoti nelegāli iegūti kokmateriāli vai tādi, kuru ieguve saistīta ar domstarpībām mežistrādes jomā. Kopš 2020. gada beigām visiem mūsu izmantotajiem kokmateriāliem ir FSC (Meža uzraudzības padomes – Forestry Stewardship Council) sertifikāts.
 X