Priekšnams ir pirmais, ko redzam atnākot mājās, un pēdējais, ko pamanām, pirms iziet. Ar harmonisku interjeru var panākt, ka jūti dienas nogurumu gaistam, jau sperot pirmo soli pāri slieksnim, bet kā iekārtot tā, lai priekšnamu pārvērstu par telpu, kas dod ieguldījumu mājokļa ilgtspējā? Te var, piemēram, izveidot individuālu atkritumu šķirošanas risinājumu, izvēloties tvertnes atbilstoši tuvējā apkaimē pieejamām šķirošanas iespējām. Priekšnams ir īpaši piemērots atkritumu šķirošanai nelielos mājokļos, jo tā var ietaupīt vietu virtuvē un biežāk atcerēties atkritumus iznest ārā!
Mazs, bet plašs
Mūsdienās vērojams, ka cilvēki bieži izvēlas mazākus mājokļus, domājot par energoefektivitāti un ilgtspēju. Jo mazāks mājoklis, jo atjautīgāki risinājumi nepieciešami, lai nelielā platība tomēr spētu apmierināt visas ikdienas vajadzības, un mājās varētu justies ērti. Ar pārdomātu iekārtojumu par pavisam neliela telpa nešķitīs pārblīvēta un šaura. Sienas platību var izmantot visā augstumā, bet krāsu paletē izvēlēties tikai nedaudzus toņus, vizuāli paplašinot telpu. Domājot par ilgtspēju, prātīgi ir izvēlēties dabiskus materiālus, LED apgaismojumu un citus risinājumus, kas ne vien glīti izskatās, bet labvēlīgi ietekmē mūsu planētas nākotni.
Tekstils ilgtspējīgā mājoklī
Mērenajā klimata joslā, iekārtojot mājokli, vienmēr ir jādomā par tā apsildīšanu. Apkure var būt dārga, turklāt siltuma ražošana bieži vien nebūt nav process, kas nāktu par labu dabai. Gan maciņam, gan videi labāk, ja siltuma enerģiju patērē mazāk, tāpēc ir vērts veltīt laiku tam, lai pamatīgi apdomātu veidus, kā mājās saglabāt siltumu. Talkā var ņemt dažādus tekstilizstrādājumus, piemēram, paklājus, kas absorbē siltumu un aiztur no grīdas nākošu drēgnumu, vai aizkarus, kas neļaus pārliecīgam vēsumam ieplūst no logu puses. Dienā aizkarus var atvērt, lai telpu silda saules stari, bet tumšajā diennakts laikā aizvērt, lai uzkrāto siltumu nezaudētu.
Ikdienas kārtība
Virtuve ir ļoti piemērota neliela "komandcentra" izveidei. Te var glabāt dažādas receptes, kuras var noderēt, piemēram, sagatavojot iepirkšanās sarakstus. Ja skaidri zināsi, ko gatavosi un kas tam nepieciešams, galu galā mazāk pārtikas nonāks atkritumos. Turpat virtuvē var glabāt arī auduma iepirkumu maisiņus, ko paķert līdzi, kad dodies uz veikalu. Auduma maisiņi ir izturīgi un tos var ērti salocīt un iemest somā; auduma maisiņu lietošana ir veids, kā samazināt plastmasas atkritumu daudzumu.
Lai mājās gatavotās maltītes būtu vēl gardākas un veselīgākas, vari ierīkot savu zaļumu dārziņu. Podiņus ar garšaugiem var salikt pie sienas, un pēc vajadzības noplūkt tik, cik nepieciešams. Zaļie augi mājās arī attīra gaisu un padara noskaņu patīkamāku.
Svarīgs ir katrs piliens
Ja vaicātu, kur mājās tiek patērēts visvairāk ūdens, vairums varbūt teiktu, ka vannasistabā. Bet padomā labi: vai nav tā, ka ik reizes, kad ieeju virtuvē, tu atver ūdens krānu? Zinot, cik daudz ūdens tiek tērēts virtuvē, IKEA ūdenskrāni ir aprīkoti ar aeratoru jeb nelielu ierīci, ar kuru var ietaupīt līdz pat 30 % ūdens. Arī, mazgājot augļus un dārzeņus bļodā, nevis zem tekoša ūdens, var iztērēt mazāk. Tas pats attiecas uz trauku mazgāšanu, lai arī no ilgtspējas viedokļa labāk ir lietot trauku mazgājamo mašīnu, jo tai nepieciešams mazāk ūdens, nekā, mazgājot traukus ar rokām.
Pamatu pamats
Ja kādā mājokļa telpā plānojums ir īpaši svarīgs, tā ir virtuve. Darbs veiksies raitāk, ja virtuves iekārta būs veidota pēc ergonomijas principiem, un atkritumu šķirošana viegli kļūs par ieradumu, ja tam būs izveidota ērta sistēma.
Katrai lietai īsto vietu!
Kārtība ir harmoniska interjera stūrakmens. Ja katrai lietai ir sava vieta, ietaupās laiks, ko mēdzam patērēt, kaut ko meklējot (turklāt bieži vien veltīgi!), un var sev aiztaupīt daudz uztraukumu! Priekšnams ir lieliski piemērots atkritumu šķirošanas risinājumiem un, lai glabātu maisiņus un burciņas nākamajai iepirkšanās reizei.
Kā samazināt pārtikas atkritumu daudzumu?
Vai izjūti prieku, raugoties uz sakārtotu pieliekamo? Ne velti – kārtība pārtikas krājumos nozīmē, ka mazāk nonāks atkritumos. Kā tā? Cilvēks parasti vispirms apēd to, ko pirmo ierauga, tāpēc, ja viss ir pārskatāms un pārtika varbūt glabājas pat caurspīdīgos traukos, ir lielāka iespēja visu apēst, pirms beidzies derīguma termiņš. Piemēram, KORKEN kolekcijas trauki ir ļoti piemēroti pārtikai, jo gumijas uzlika neļauj traukā iekļūt gaisam, un ēdiens ilgāk saglabājas svaigs. Turklāt KORKEN burkas un burciņas ir izgatavots no stikla, kura sastāvā vismaz 40 % ir pārstrādāts materiāls.
Vienkāršības brīnumainā vara
Vai zināji, ka arī IKEA vannasistabas jaucējkrāni taupa ūdeni? Aeratori samazina ūdens patēriņu, nekādi neietekmējot ikdienas ērtības.
Izžaujot drēbes, nevis liekot tās elektriskajā žāvētājā, var ietaupīt elektrību un saudzēt gan maciņu, gan dabu.


 


Kārtot pēc: Ieteicamais
  • Ieteicamais
  • Kategorijas
  • Cena, sākot ar mazāko
  • Cena, sākot ar lielāko
  • Sērijas
OKUVLIG

dzērienu salmiņi un tīr. birstītes

4,99

MURVEL

apavu organizators

pelēkā krāsā

1,29 / 1 gab.

METOD/MAXIMERA

skapis ar 2 priekšām/3 atvilktnēm

pelēkzaļa-baltā krāsā

165 €

Ir citi varianti

KNIXHULT

iekaramā griestu lampa

34,99

EKOLN

šķidro ziepju trauks

tumši pelēkā krāsā

4,99

SKURUP

iekaramā griestu lampa

melnā krāsā

14,99

Ir citi varianti

KUNGSFORS

magnētiskā saspraude

4,99 / 3 gab.

Ir citi varianti

KNAGGLIG

kaste

6,99

LALLERÖD

kafijas galdiņš

59 €

BOSJÖN

virtuves jaucējkrāns

melns pulēts metāls

119 €

KUNGSFORS

tīkliņš, 2 gab.

smilškrāsā

4,69

KORKEN

pudele ar aizbāzni

1,99

BORGHAMN

rokturis

7,99 / 2 gab.

Ir citi varianti

INTRESSANT

garšvielu dzirnaviņas

15,99

KORKEN

trauks ar vāku

1,49

Ir citi varianti

KORKEN

trauks ar vāku

3,49

Ir citi varianti

SORTERA

atkritumu tvertne ar vāku

baltā krāsā

7,99

Ir citi varianti

MÖLLEKULLA

darba virsma

155 €

Ir citi varianti

SVARTSJÖN

dubultais pakaramais

melnā krāsā

1,39

GRUNDVATTNET

bļoda

pelēkā krāsā

8,99

GRUNDVATTNET

caurduris

pelēkā krāsā

2,49

Ir citi varianti

HEMNES

vannasistabas plauktu modulis

baltā krāsā

129 €

FYRESDAL

gultas rāmis

melnā krāsā

139 €

IVAR

skapītis ar durvīm

baltā krāsā

85 €

NORRSJÖN

izlietne, 1 virsma

109 €

Ir citi varianti

KUNGSFORS

sienas režģis

14,99

SORTERA

atkritumu tvertne ar vāku

baltā krāsā

5,99

Ir citi varianti

FEJKA

mākslīgais telpaugs puķupodā

5,99