"Dzīve mājās" ir viens no plašākajiem pētījumiem visā pasaulē, ko IKEA veic, lai noskaidrotu cilvēku viedokli par viņu dzīvi mājās un mūsu iespējas
padarīt to labāku.

Pagājušajā gadā aptaujājām 37 000 cilvēku, kuri mīt dažādos mājokļos veselās 40 valstīs. Aptaujā piedalījās arī 1005 Latvijas iedzīvotāji.
 

53 % Latvijas un 52 % pasaules iedzīvotāju saka, ka mājas ir viņu mīļākā vieta.

18 % Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka mājoklis palīdz noskaņoties panākumiem dzīvē.

"Sakopts un sakārtots mājoklis dažādi ietekmē cilvēkus. Dažiem kārtība ir ļoti svarīga, savukārt, citi to neuzskata par prioritāti. Kopumā sakopts mājoklis var mazināt stresu, ko varam izjust, ja mājās valda nekārtība, kā arī nodrošināt miera un kontroles sajūtu. Kārtīgā mājoklī iespējams arī labāk koncentrēties un strādāt. Mājokļa kārtošana var būt nomierinošs process. Turklāt, arī atpūsties ir vieglāk, ja vide neatgādina par  nepabeigtiem uzdevumiem.”

Kristīne Dūdiņa
Psiholoģe

Vieta atelpai pasaules haosā

Mēs vaicājām Latvijas iedzīvotājiem, kas viņiem būtu pats svarīgākais ideālajā mājoklī. Daudziem tā ir iespēja atpūsties (44 %) un būt pašiem (38 %). Mājoklim jābūt svētnīcai, kur ir viegli justies labi un kur var paslēpties no ikdienas kņadas.
“Mūsdienu straujajā ritmā, reizēm var būt sajūta, ka visa ir par daudz un ir grūti nosargāt savas robežas. Tāpēc ilgojamies pēc iespējas būt savās mājās un vidē, kuru varam ietekmēt un veidot atbilstoši savām vajadzībām. Sava telpa, kur jūtamies mierīgi un labi, ir svarīga mūsu mentālajai veselībai. Tā kalpo kā patvērums, kur  varam atpūsties, relaksēsies un darīt citas sev tīkamas lietas, kas uzlabo mūsu pašsajūtu.”

Kristīne Dūdiņa
Psiholoģe

Kas nāk par labu mūsu garīgajai labsajūtai?

Lūk, kas ir svarīgākais mūsu garīgās labsajūtas uzturēšanai mājās:
  • atpūta;
  • kārtība mājās;
  • miegs.

Labsajūta iet roku rokā ar kārtību

Mājokļa kārtošana bieži šķiet ne īpaši patīkams ikdienas darbs, tomēr tā dod arī savu labumu. Vairāk nekā trešā daļa Latvijas iedzīvotāju (35 %) atzīst, ka kārtošana uzlabo garīgo labsajūtu, bet 46 % uzskata, ka tīrs un kārtīgs mājoklis palīdz justies apmierinātiem un mierīgiem.
“Mājas kārtošana var būt nomierinošs process, tomēr tas var radīt arī pretēju iespaidu. Ja netiekam ar visu galā, varam sajusties bezcerīgi un nomākti. Tāpēc ir vērts ieviest sistēmu, kas atvieglotu mājokļa uzkopšanu un kārtošanu. Sakārtots mājoklis rada arī efektivitātes un kontroles sajūtu, ļauj apzināties, ka spējam ietekmēt savu vidi,”

Kristīne Dūdiņa
Psiholoģe

Labs miegs

31 % Latvijas iedzīvotāju ir pārliecināti, ka laba izgulēšanās ir būtiska labākai dzīvei un garīgajai labsajūtai. 12 % apgalvo, ka nosnaušanās ir tā, kas mājās sagādā visvairāk prieka.

Svarīgākais labākam miegam

  • Pareizā temperatūra (33 %), ko var nodrošināt īstā sega.
  • Tumsa (30 %), ko var radīt ar gaismu aizturošiem aizkariem.
  • Mīļākais spilvens (30 %), kuru var atrast pavisam viegli! Vienkārši seko norādījumiem ceļvedī.

Ļoti svarīgs ir dabas tuvums

Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs atzīst, ka dabas tuvums ir viens no veidiem, kā justies labi un mierīgi. Par laimi, pat tiem, kam nav pieejama ārtelpa, ir iespējams izveidot savu zaļo oāzi mājās.
"Zaļojošas oāzes izveidi var sākt, izvēloties vienu lielu dominējošo augu, ko papildina ar vairākiem mazākiem augiem. Tos var novietot dažādos augstumos, izmantojot parastu plauktu vai speciālu augu statīvu, lai veidotos vertikāla kompozīcija, kas aizņem mazāk vietas. Papildus pie sienas pretī oāzei var pielikt spoguli, tā radot vēl krāšņāku zaļuma efektu."

Dariuss Rimkus
IKEA interjera dizainers

Kopābūšana un privātums

Mums visiem ir vajadzīga sava privātā telpa un tāpat visiem ir vajadzīgs laiks kopā ar saviem mīļajiem. Tomēr mūsu pētījumā noskaidrots, ka tikai 39 % Latvijas iedzīvotāju uzskata – viņu mājoklis sniedz pietiekami daudz iespēju pabūt vienatnē visiem mājiniekiem. Ir svarīgi, lai šāda iespēja būtu, jo, kā atzīst 41 % aptaujāto, pabūšana vienatnē ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kas ļauj justies mājās apmierinātam un mierīgam.
"Izveido stūrīti sev turpat dzīvojamā istabā – pietiek pat ar atpūtas krēslu vai stūra dīvānu un kājsoliņu, kafijas galdiņu vai klēpjdatora statīvu, kur nolikt krūzi karsta dzēriena un sveci. Viens no vienkāršākajiem risinājumiem, kā nodalīt šādu stūrīti no pārējās telpas, ir aizslietnis. Ar to var radīt "telpu telpā" un nodrošināt zināmu privātumu. Ja aizslietnim ir pievilcīgs dizains, un tas ir darināts no dabiskiem materiāliem, tas var pat piedot telpai papildu mājīgumu."

Dariuss Rimkus
IKEA interjera dizainers

Šim tam labāk palikt noslēpumā

  • 24 % dzied vai dejo, kad neviena nav blakus.
  • 24 % mājās staigā apkārt kaili.
  • 4 % uzskata, ka viņu mājās, iespējams, spokojas.
Lai apskatītu visus aptaujas rezultātus, vari lejuplādēt pētījuma "Dzīve mājās" pārskatu.
 
 X

Paziņojumi par to, ka prece atkal ir pieejama

Uzzini pirmais, kad nolūkoto [itemName] atkal varēs iegādāties:

Gatavs! Atliek vien sagaidīt paziņojumu.

Kad [itemName] atkal varēs iegādāties, tu saņemsi e-pastu