Materiālu izvēle

Būt lielam uzņēmumam – tā ir liela atbildība.
Materiālu izvēle mums nozīmē atbildīgu lēmumu pieņemšanu. Ja nevaram izmantot atjaunojamos resursus, mēs cenšamies izmantot atkārtoti pārstrādātus vai atkārtoti pārstrādājamus. Visā, ko radām, cenšamies saglabāt zemas cenas un augstu kvalitāti. Tomēr nav runa tikai par materiāliem. Jāņem vērā arī cilvēki, ražošana un transports. Vienmēr iespējami uzlabojumi. Sadarbojoties ar citiem un izaicinot paši sevi, mēs nospraužam par mērķi sasniegt ilgtermiņa pieejamību ilgtspējīgi iegūtām izejvielām un mainīt šīs industrijas darba principus. Turpiniet lasīt, lai iegūtu dziļāku ieskatu par dažiem no mūsu produktos izmantotajiem materiāliem.

Koks

Koks ir IKEA pamatmateriāls – tas ļauj mūsu mēbelēm skaisti novecot, padarot tās pietiekami izturīgas, lai kalpotu vairākām paaudzēm. Tomēr mežu ekosistēma ir trausla un jutīga pret to, kā mēs ar to apejamies. Mūsdienās visu mūsu izmantoto koksni iegūst saskaņā ar IWAY Mežsaimniecības standartu, kurš aizliedz izmantot kokmateriālus, kuri iesaistīti ar mežu saistītos konfliktos vai saistīti ar nelikumīgu ieguvi. Mūsu darbības apjoms nozīmē to, ka mums ir plašas iespējas un atbildība par pasaules mežu aizsardzību. Līdz 2020. gadam 100 % mūsu koksnes būs ar FSC (“Forestry Stewardship Council” – Meža apsaimniekošanas padome) sertifikātu vai iegūta no atkārtoti pārstrādātiem avotiem. Jau esam sasnieguši 80 %. FSC standarts aizsargā ekosistēmas un cilvēku iztiku.

Kokvilna

Kokvilna ir lielisks materiāls ‒ reizē dabisks, atjaunojams, elpojošs ‒ un mums ļoti patīk ar to strādāt. Kokvilnas audumi labi uzsūc mitrumu, tāpēc ir piemēroti pat karstā klimatā. Tomēr mūs neapmierina tradicionālā kokvilnas audzēšanas prakse, jo tā var atstāt negatīvu iespaidu uz vidi, audzētājiem un viņu ģimenēm. Jau kopš 2015. gada visa mūsu precēs izmantotā kokvilna ir no plantācijām, kur saimnieko ar ilgtspējīgākām metodēm. Tas nozīmē, ka audzēšana kļūst labvēlīgāka gan cilvēkiem, gan videi, samazinās izmantoto pesticīdu un minerālmēslojuma daudzums. Tādējādi ūdens un augsnes resursus izmanto lietderīgāk, tos lieki neizšķiežot. Arī turpmāk esam iecerējuši koncentrēties uz efektīvu ūdens izmantošanu un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu. Mūsu mērķis ir arī panākt, lai ar ilgtspējīgiem paņēmieniem iegūta kokvilna kļūtu par normu ne tikai IKEA, bet visā tekstilrūpniecības nozarē.

Dabiskas šķiedras

IKEA preču ražošanā arvien biežāk izmantojam dažādas dabiskās šķiedras, piemēram, ūdenshiacinti, korķi, banānkoka un rotangpalmas šķiedras. Šie materiāli ir dabiski un atjaunojami, turklāt katrs no tiem izgatavotais priekšmets ir unikāls. Lielākā daļa preču no šiem dabiskajiem materiāliem nav rūpnieciski ražotas. Mēs cieši sadarbojamies ar audējiem un amatniekiem Vjetnamā, Indonēzijā, Ķīnā un citviet. Kopīgs darbs ar prasmīgiem amatniekiem no visas pasaules paver iespējas kopīgi radīt, rast iedvesmu un aizvien uzzināt kaut ko jaunu par ražošanu.

Pārpalikumi un atkārtoti pārstrādājami materiāli

Mēs izmantojam atkārtoti pārstrādātus materiālus, kad vien tas ir iespējams. Koks, plastmasa, papīrs un metāls ir tikai daži no tiem. Mēs nošķiram pārpalikumus un atkārtoti pārstrādātus materiālus. Pārpalikumi ir materiāli, kas paliek pāri ražošanā, savukārt atkārtoti pārstrādāts materiāls ir iegūts no jau lietotām mantām. Bet tas vēl nav viss ‒ šādu materiālu izmantošana ir saistīta ar īpašu domu gājienu, arī radot jaunas preces. Mūsu mērķis ir ražot lietas, kas godam nokalpo savu mūžu un pēc tam ir pārstrādājamas, samazinot atkritumu apjomu. Mēs meklējam aizvien jaunus veidus, kā izmantot pārpalikumus un atkārtoti pārstrādājamos materiālus, lai no tiem izveidotu kaut ko skaistu un lietderīgu mājoklim. Tā radusies, piemēram, KUNGSBACKA virtuves iekārtas fasāde.

Kompozītmateriāli

Kompozītmateriāli sastāv no diviem vai vairāk materiāliem, kuriem piemīt katram savas īpašības. Mēs IKEA izmantojam kompozītmateriālus, jo tie ir izturīgi, viegli kopjami, lēti un viegli. Piemērs – koka un plastmasas kompozītmateriāls. Kokšķiedras pārpalikumi padara plastmasas produktus izturīgākus un lētākus, turklāt ļauj lietderīgi izmantot materiālu, ko citādi izmestu atkritumos. Tā ir lielākā kompozītmateriālu priekšrocība – mazāks materiālu patēriņš un iespēja izmantot materiālu, ko citādi klasificētu kā atkritumus, pārvēršot tos par kaut ko jaunu, izturīgu, kompaktu, vieglu un ilgmūžīgu. Kompozītmateriāli atrodami it visā, sākot no BILLY grāmatplauktiem un ODGER krēsliem un beidzot ar RÖDTOPPA pārvalkiem.

Plastmasa

Mūsu mērķis ir izmantot tikai atkārtoti pārstrādātu un/vai atjaunojamu plastmasu. Lielākā daļa plastmasu ražo no naftas produktiem, tātad neatjaunojamiem resursiem. Tādēļ mēs pēc iespējas izmantojam atkārtoti pārstrādātu vai atjaunojamu plastmasu. Šobrīd apmēram trešā daļa no mūsu plastmasas precēm izgatavotas, izmantojot atjaunojamu un/vai atkārtoti pārstrādātu materiālu. PET, PE un PP ir trīs IKEA produktos visbiežāk izmantotās plastmasas, tās visas atbilst stingrākajām likumdošanas prasībām un standartiem. Mums ir augstas prasības attiecībā uz ķīmisko vielu un citu vielu izmantošanu ražošanas procesā, un mēs vienmēr ņemam vērā veselības un vides aspektus.

Bambuss

Bambuss ir viens no visātrāk augošajiem augiem pasaulē – tas ir viens no iemesliem, kādēļ mums patīk ar to strādāt. Bambuss ir izturīgs, ciets un labi panes mitrumu. Mēs iedalām bambusu trīs kategorijās atkarībā no procesa un preces, kam to izmantojam: dabiskā šķiedra – šķiedru auž, rullē vai presē; industriālais bambuss – sašķelts plānās sloksnēs, ko salīmē kopā, lai veidotu dažādus dēļus; līmēts, formēts bambusa saplāksnis. Vairāk nekā 90 % mūsu izmantotā bambusa ir audzēts Ķīnā, un jau 2016. gadā gandrīz visam bambusam bija FSC sertifikāts. Sertifikācija bija laikietilpīgs process, bet tagad mēs ar nepacietību gaidām, kad būsim izveidojuši mūsu bambusa standartu, lai attīstītu audzēšanu arī Indijā un Vjetnamā.